Strona głównaWnętrzaJak wybrać krzesła do jadalni?

Jak wybrać krzesła do jadalni?

Krzesła do jadalni powinny spełniać swoją funkcję praktyczną w postaci zapewnienia miejsca do siedzenia podczas spożywania posiłku oraz jednocześnie powinny być ozdobą jadalni. Jak wiadomo to właśnie krzesła ze stołem stanowią centralny punkt każdej jadalni i nadają wnętrzu charakteru. Na co zwrócić uwagę wybierając krzesła? Sprawdźmy.

Krok pierwszy: zaprojektuj plan jadalni

Poszukiwania trzeba rozpocząć od zastanowienia się w jakim stylu planujemy urządzić jadalnie. Bardzo często wnętrze jadalni jest urządzone w taki sposób, aby było spójne z kuchnią, ale oczywiście nie jest to regułą a tym bardziej koniecznością. Po drugie warto zastanowić się, ile osób zazwyczaj będzie spędzało czas przy stole, jak długi powinien być stół oraz ile w związku z czym krzeseł będzie potrzebnych. Naszkicowanie aranżacji wnętrza jest naprawdę ważne i zdecydowanie powinno być wykonane jeszcze przed zakupem krzeseł.

Krok 2: określ wymagania dotyczące krzeseł

Niektórzy preferują krzesła nieco niższe inni natomiast gustują w wyżej umiejscowionych siedziskach. Niektóre krzesła są wykonane z plastiku, inne z drewna lub sztucznego tworzywa, niektóre mają podłokietniki (przy czym większość krzeseł do jadalni jest pozbawiona podłokietników) dlatego trzeba się zastanowić. Szukając kompromisu warto zapamiętać, że średnio jedno krzesło zajmuje około 60cmn szerokości, siedzisko jest na wysokości 45cm, natomiast oparcie nie powinno być wyższe niż 20cm powyżej blatu stołu.

Poza wymiarami trzeba wybrać materiał z jakiego krzesło będzie wykonane. Uniwersalnym i sprawdzonym materiałem jest oczywiście drewno. Krzesła wykonane z drewna są z całą pewnością ponadczasowe. Ponadto w jadalniach urządzonych w wystawnym stylu dobrze powinny się prezentować miękkie krzesła obłożone tkaniną. Jeśli drewno lub miękka tkanina nie jest przekonywująca to uniwersalnym rozwiązaniem jest postawienie na sztuczne tworzywo, z którego obecnie produkowanych jest najwięcej krzeseł do kuchni lub jadalni.

Krok 3: sprawdź asortyment w kilku sklepach i wybierz coś co naprawdę wpadnie Ci w oko

Asortyment w sklepach meblarskich jest naprawdę spory, dlatego nie warto zbyt pochopnie podejmować decyzji o zakupie. Można spokojnie wybrać krzesła, które będą prawdziwą ozdobą domu lub mieszkania. Warto przyjrzeć się jakie są aktualne trendy, poprzeglądać katalogi i poczytać trochę inspirujących materiałów w Internecie.

Naszym zdaniem w ostatnim czasie w szczególności warto zwrócić uwagę na holenderskie krzesła do jadalni oraz wszelkie projekty inspirowane stylem industrialnym. Proste skandynawskie formy są czymś co zbyt długo wiedzie prym w segmencie tanich mebli, dlatego meble holenderskie wydają się ciekawą alternatywą. Ciekawe przykłady mebli w tym stylu można znaleźć np. na label  51 meble.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne