Strona głównaWnętrzaCo to jest lampa LED?

Co to jest lampa LED?

Lampy LED są niezwykle energooszczędne oraz ekologiczne, ponieważ nie mają rtęci. Dzięki nim możemy otrzymać odpowiednie światło w budynku, natomiast równocześnie wygospodarować w skali roku dość dużą sumę. Z dostępnych teraz źródeł oświetlenia lampy LED wykorzystują niewiele energii elektrycznej. Więc chociażby gdy wydamy na ich zakup większą sumę, szybko nam się ona zwróci. Przy odpowiednim wykorzystaniu możemy wygospodarować 80% wykorzystywanej energii, więc kilkadziesiąt złotych.

Lampa LED to elektroniczne narzędzie półprzewodnikowe o wskazanym składzie materiałowym, jakie pod naciskiem przechodzącego poprzez nie prądu przekazuje światło. Pierwszą możliwą do wykorzystania w praktyce czerwoną lampę LED, dającą światło o spectrum charakterystycznym dla ludzkiego oka, stworzono w 1996. roku. Późniejsze badania pozwalały zbudować pomarańczowe, żółte, zielone, błękitne oraz purpurowe systemy scalone LED.

Lampy LED – wykorzystanie

Lampy LED wysyłają, zależnie od typu, rozproszoną bądź zespoloną wiązkę oświetlenia. Na pudełku znajduje się informacja o kącie rozsyłu (15, 30, 60 stopni). Doskonale sprawdzają się jako światło blatów kuchennych, stolików lub ozdób, np. obrazów. Jasne promieniowanie może mieć ciepłą bądź zimną barwę. Kolorowe na pudełku mają wzór RG LED. W sklepie odnajdziemy LED-y w formie jednych świetlówek, samoprzylepnych opasek oraz listew i modułów.

Jakie LED-y kupić?

Nabywając lampy Led, należałoby wybierać artykuły wypróbowanych wytwórców i doskonałej klasy. Na pudełku poszukuj danych prezentujących parametry LED. Najistotniejsze spośród nich to liczba lumenów (im większa, tymże mocniejsze światło), wytrzymałość (przedstawiona w latach bądź godzinach – poniektóre spółki podają chociażby czas, po jakim dioda będzie świecić ze słabszą mocą), temperatura barwowa (podana w kelwinach) i wykorzystana technika. Momentami wytwórca podaje także wytrzymałość oprawy LED na warunki powietrzne, co jest zwłaszcza istotne w wypadku światła zewnętrznego.

Czym różni się zintegrowane światło LED od typowej lampy ledowej?

Niezwykle podstawowa odpowiedź jest trywialnie prosta. Połączone światło LED ma zintegrowane w lampę diody, jakie zostały tam umieszczone oraz zamknięte na etapie produkcji. To znaczy, iż w przeciwieństwie do standardowej lampy LED nie ma tutaj możliwości zmiany żarówki. Dla poszczególnych to ważny argument przeciw takiemu rozwiązaniu. No ponieważ przecież jak się zepsuje któraś dioda, to lampa jest do wyrzucenia. To natomiast niekoniecznie jest prawdą.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne