Strona głównaWnętrzaStyl skandynawski

Styl skandynawski

Styl skandynawski

Jak sama nazwa wskazuje, styl ten wywodzi się z krajów nordyckich i od kilku lat wiedzie prym we wnętrzach. Opanował nie tylko Skandynawię, ale także cały świat. Dlaczego ta estetyka jest tak doceniana? Ponieważ łączy funkcjonalność, prostotę z przytulnością i wyjątkowym designem.

Ten styl w dekoracji wnętrz jest silnie skorelowany ze sposobem życia i podejściem do świata mieszkańców północy. Ważną rolę odgrywa również uzależnienie od czynników atmosferycznych, pogodowych i samego nasłonecznienie. Pogoda w tych krajach nie rozpieszcza. Przez wiele dni w roku jest ciemno i przygnębiająco, więc Skandynawowie radzą sobie z tym problemem poprzez stosowanie jasnych barw i przytulnych dodatków, takich jak świece, miękkie pledy czy dywany ze skóry.

Styl skandynawski został rozpromowany przez wybitnych projektantów ubiegłego wieku. Należeli do nich Finowie – Alvar Aalto czy Eero Saarinen oraz Duńczycy tacy jak Verner Panton czy Arne Jacobsen. Aktualne projekty są interpretacją mebli i dodatków z połowy ubiegłego wieku. Są to często kopie, modyfikacje lub meble zainspirowane tamtymi udanymi projektami.

 

Skandynawski styl to spokojna, przytulna atmosfera

Charakteryzuje go przede wszystkim subtelna, nienachalna elegancja, neutralny i prosty zestaw mebli, minimalistyczny wystrój, kolory, które nie przytłaczają i zachęcają do relaksu. Ten styl pozwala po prostu czuć się dobrze i naturalnie we własnym domu.

Światło i tkaniny: to na tym opiera się styl skandynawski

Światło odgrywa ogromną rolę w skandynawskich domach. W krajach nordyckich słońce zachodzi bardzo wcześnie, co poniekąd zmusza Skandynawów do tworzenia otwartych, jasnych przestrzeni, które mają za zadanie oszukać faktyczne nasłonecznienie za oknem. Skandynawowie unikają zasłon w oknach, aby wpuścić więcej światła. Stosują jasne barwy, które mają za zadanie odbijać promienie słoneczne. Gromadzą również różnorodne lampy, takie jak lampy stołowe, sufitowe, do czytania, do wypoczynku, itd. Nie zapominają również o świecach i lampionach, które nie tylko wprowadzają więcej światła do wnętrz, ale również nadają klimat i przytulną atmosferę pomieszczeniom. Kolejnym sprytnym trikiem, jest odpowiednie wykorzystanie tekstyliów. Pledy, zasłony, poduszki, to właśnie one, podobnie jak oświetlenie, wprowadzają aurę przytulności , poczucia bezpieczeństwa i rodzinnego ciepła. Dość charakterystycznym punktem w wielu mieszkaniach w stylu skandynawskim są także huśtawki pokojowe dla dorosłych o różnych kształtach i materiałach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne