Strona głównaMebleJaki blat kuchenny wybrać?

Jaki blat kuchenny wybrać?

Kiedy urządzasz nowe mieszkanie albo planujesz remont okazuje się, że konieczne jest podjęcie decyzji w sprawach, o których wcześniej nawet nie myślałeś. Wybór koloru mebli, marki sprzętu AGD czy materiału z jakiego będzie zrobiony blat kuchenny nie jest wcale taki łatwy, jakby się mogło wydawać. Aby Ci nieco ułatwić działania podpowiadamy jaki blat do kuchni wybrać. Opowiemy o różnych materiałach, ich wadach i zaletach.

 

Lity blat drewniany

Drewno to popularny materiał na blaty kuchenne. Bardzo ładnie wygląda, jest trwałe i funkcjonalne. W sklepach i stolarniach dostępne są blaty lite, czyli wykonane w 100% z drewna. Można nabyć blat wykonany z „jednej deski”, lub klejony z niewielkich elementów nazywanych lamelami. Blaty kuchenne wykonane z litego drewna mogą być lakierowane lub olejowane. Drewno pokryte lakierem jest bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć niż drewno olejowane. Z drugiej jednak strony drewno olejowane lepiej radzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi. Drewniane blaty lakierowane nie wymagają specjalnej pielęgnacji. W razie zniszczenia zewnętrznej warstwy można ją zeszlifować i pokryć blat nowym lakierem. Blaty olejowane poza czyszczeniem wymagają systematycznego olejowania. W razie dużych uszkodzeń, podobnie jak blaty lakierowane, można je oszlifować i pokryć nową warstwą impregnatu.

 

Blat drewniany obłogowany

To blat złożony z drewnianych elementów. Blat składa się z płyty wiórowej oraz okleiny drewnianej, którą jest pokryty z trzech stron. Dolna powierzchnia zabezpieczona jest wodoodpornym papierem. Blaty obłogowane, podobnie jak lite, dostępne są w wersji olejowanej lub lakierowanej. Wymagają podobnej pielęgnacji jak blaty lite, ale nie można ich szlifować, ponieważ okleina ma zaledwie 2-3 mm grubości. Szlifowanie mogłoby ją zniszczyć.

 

Blaty laminowane

Blaty kuchenne laminowane składają się z płyty wiórowej pokrytej laminatem – okleiną wykonaną z tworzywa sztucznego. Są one bardzo odporne i trwałe. Blaty laminowane dostępne w sprzedaży  różnią się od siebie wyglądem. Niektóre z nich imitują drewno, inne kamień a jeszcze inne mają gładką kolorową powierzchnię. Blaty laminowane są stosunkowo tanie, co sprawia, że to właśnie one wiodą prym na rynku meblarskim.

 

Blaty kamienne

Blaty wykonane z ciętego kamienia prezentują się bardzo elegancko. Ich zaletą jest piękny wygląd i odporność na uszkodzenia. Jeśli zaś chodzi o największe wady, to są nimi – ciężar i cena. Pomimo tych wad rośnie popyt na blaty kamienne i coraz chętniej są one montowane w domowych kuchniach.

 

Blaty kuchenne z niestandardowych materiałów

Poza wyżej wymienionymi materiałami do wytwarzania blatów stosuje się również inne.  W domach można spotkać blaty ze szklanych paneli, ceramicznych płytek czy mozaiki. Ponieważ są one dość rzadko spotykane wykonywane są zazwyczaj na zamówienie indywidualne.

Blat kuchenny to bardzo ważny element wyposażenia kuchni. To na nim przygotowuje się większość posiłków. Jest też elementem wykończeniowym mebli kuchennych i dekoracją całego pomieszczenia. Powinien być nie tylko ładny, ale również funkcjonalny i trwały. Dlatego zastanów się dobrze zanim wybierzesz blat dla siebie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne