Strona głównaUncategorizedOtrzymałeś spadek? Sprawdź jak rozliczyć podatek od spadku

Otrzymałeś spadek? Sprawdź jak rozliczyć podatek od spadku

Jeżeli otrzymałeś cenny przedmiot, pieniądze lub nieruchomość w ramach spadku po bliskiej Ci osobie, możesz uniknąć opłaty podatku. Jeżeli darczyńca był Twoim dalekim krewnym, należność podatkowa względem fiskusa niestety Cię nie ominie. Co warto wiedzieć, jeżeli nieoczekiwanie otrzymaliśmy majątek w ramach spadku lub darowizny?

Spadek a grupa podatkowa Całkowite zwolnienie z opłaty podatku od spadku lub darowizny przysługuje tylko, jeżeli osobę obdarowaną i darczyńcę łączyła bliska zażyłość rodzinna. Aby uniknąć obowiązku podatkowego, spadek musi pochodzić od krewnego z tak zwanej grupy podatkowej 0. W jej skład wchodzą:

– małżonek
– zstępni (syn, córka, wnuki)
– wstepni (ojciec, matka, dziadkowie)
– rodzeństwo, przybrani rodzice, przybrane rodzeństwo lub teściowe

Jeżeli więc otrzymałeś spadek po babci lub jednym z rodziców, zostaniesz zwolniony z konieczności uiszczenia podatku. Jeżeli kwota spadku lub darowizny przekracza jednak 9637 zł, jesteś zobligowany zgłosić ten fakt w przeciągu 6 miesięcy od otrzymania majątku do właściwej dla Twojego miejsca zameldowania placówki Urzędu Skarbowego. Nie spowoduje to dodatkowych zobowiązań finansowych: jeżeli jednak nie dotrzymasz formalności w przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku, fiskus może nałożyć na Ciebie karę oraz żądać zaległego podatku. Warto więc nie uchylać się przed dopełnieniem formalności, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

W przypadku, gdy spadek czy darowizna pochodzą od dalszej rodziny lub osób niespokrewnionych, istnieje konieczność odprowadzenia podatku od spadku i darowizn. W tym celu należy zgłosić darowiznę lub spadek w przeciągu miesiąca od jej otrzymania, jeżeli kwota jest wyższa niż przewidziane kwoty wolne od podatku w danej grupie podatkowej. Bez względu na fakt, jaka była kwota spadku oraz darowizny, jeżeli osoba obdarowująca nie należała do grupy 0, podatek będzie trzeba zapłacić. Jego wysokość wyliczana jest po przekazaniu tej informacji do Urzędu Skarbowego – im mniejsze zaistniałe pokrewieństwo pomiędzy dwoma osobami, tym kwota podatku będzie wyższa. Podatek od spadku i darowizny musimy zapłacić w przeciągu 14 dni od otrzymania informacji o jego wysokości, którą Urząd Skarbowy przekaże nam drogą korespondencyjną.

Spadek a rozliczenie PIT
Jeżeli otrzymałeś spadek, zastanawiasz się prawdopodobnie czy i jak uwzględnić go podczas rozliczenia podatkowego. Spadek nie jest objęty ustawą o podatku od dochodu osób fizycznych, nie istnieje więc konieczność uwzględniania faktu jego otrzymania podczas gdy wypełniamy roczną deklarację PIT.

Jeżeli otrzymałeś spadek lub darowiznę i chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, poświęć chwilę na zapoznanie się z tajnikami zasad podatku od spadku i darowizny. Pamiętaj! Jesteś z niego zwolniony w stopniu całkowitym jedynie, jeżeli darczyńca był z Tobą blisko spokrewniony i należał do podatkowej grupy 0.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne