Strona głównaBudownictwoKupujesz bramę garażową? Zobacz, jakie są ich rodzaje

Kupujesz bramę garażową? Zobacz, jakie są ich rodzaje

Bramy garażowe wydają się prostym zagadnieniem, jednak to tylko złudzenie. Producenci oferują aż cztery rodzaje bram garażowych i wybór odpowiedniej dla Ciebie wcale nie musi być tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Musisz więc wiedzieć, czym jest brama segmentowa, brama uchylna, rolowana, czy nawet rozwierana.

Brama segmentowa – obecnie najpopularniejszy rodzaj bramy

Aktualnie brama segmentowa jest prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem bram garażowych – mimo tego, że cena tego rozwiązania jest relatywnie wysoka. Skąd taka popularność bram segmentowych? Przede wszystkim istotne są kwestie jej funkcjonalności: brama segmentowana otwierana jest w kierunku pionowym, pojazd może być więc parkowany bezpośrednio pod nią.

Wynika to z konstrukcji bramy. Składa się ona z kilku (od 3 do 6) połączonych ze sobą segmentów. Segmenty te, na specjalnych prowadnicach, odprowadzane są pod strop garażu lub wzdłuż ściany bocznej. Co więcej, brama ta z powodzeniem może być otwierana nie tylko automatycznie, ale też ręcznie w przypadku przerwy w dostawie prądu. Bez wątpienia to bardzo ciekawe rozwiązanie.

Brama uchylna – tańsza alternatywa

Obecnie wciąż popularne są bramy uchylne, charakteryzujące się niższą ceną od segmentowych. Bramy uchylne są bramami jednolitymi w konstrukcji, co oznacza, że skrzydło bramy nie jest podzielone na części. W związku z tym, że brama uchylna po otwarciu „chowana” jest pod stropem, musi nastąpić jej chwilowe wychylenie poza obręb wrót wjazdowych.

Dlatego też niemożliwe jest parkowanie pojazdu bezpośrednio pod bramą uchylną, ta wymaga bowiem ok. 1 – 1,5 metra wolnej przestrzeni, by mogła się otworzyć. Takie rozwiązanie nie zda egzaminu w przypadku bardzo krótkiego pojazdu do garażu. Mimo jednak tego, że jest to rozwiązanie nieco mniej wygodne, z pewnością także ma sens i znajdzie swoich zwolenników.

Brama rolowana – ciekawa alternatywa

Brama rolowana dedykowana jest tym właścicielom garaży, którzy cenią sobie maksymalną optymalizację dysponowanej przestrzeni. Brama ta nie jest bowiem chowana bezpośrednio pod stropem czy wzdłuż bocznej ściany, a do specjalnej skrzyni nawojowej. Na pewno brzmi to znajomo, rodzaj takiej bramy do złudzenia może przypominać np. żaluzje okienne czy rolety.

Bez wątpienia to bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie wówczas, gdy właściciel garażu realnie nie będzie mógł poświęcić dostępnego miejsca na suficie (chociażby z tak prozaicznego powodu, jak zainstalowane tam oświetlenie). Brama segmentowa i uchylna jest pod tym względem mniej ergonomiczna. Warto o tym pamiętać.

Brama rozwierana – przestarzała, ale wciąż mogąca znaleźć chętnych

Bramy rozwierane jedno lub dwuskrzydłowe polecamy przede wszystkim tym z Was, którzy chcą wyposażyć swój garaż jak najniższym kosztem. Takie rozwiązanie faktycznie nie należy do drogich, a spełni oczywiście swoje podstawowe funkcje. Rozwiązanie to często jest wybierane w tanich, wolnostojących garażach.

Poza ceną, brama rozwierana posiada rzecz jasna pewne atuty. Najbardziej oczywistym jest to, że w ogóle nie zajmuje miejsca w garażu – wrota bowiem otwierane są w kierunku podjazdu i nie są w żaden sposób chowane w jego wnętrzu. Jednakże nie polecamy takiego rozwiązania w przypadku, gdybyś do swojego garażu wjeżdżał np. bezpośrednio z ulicy.

Cztery rozwiązania, cztery możliwości

Oczywiście nie ma jednego, idealnego rozwiązania dla każdego. Sam musisz ocenić swoje możliwości finansowe, jak i swoje oczekiwania. Dopiero na tej podstawie podejmij decyzję co do rodzaju bramy.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne