Strona głównaBudownictwoCo lepsze mieszkanie czy dom jednorodzinny?

Co lepsze mieszkanie czy dom jednorodzinny?

Chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że zarówno mieszkanie w domu jednorodzinnym jak i w mieszkaniu ma swoich zwolenników. Już na początku zaznaczamy, że nie ma jednoznacznego wskazania kto ma w tym sporze racje. Zarówno po jednej jak i po drugiej stronie są mocne argumenty.

Koszty

Porównanie kosztów mieszkania i domu to szeroki temat na osobny artykuł. Nieco upraszczając to zagadnienie można to skondensować do następujących podpunktów:

  • w mieszkaniu płacimy czynsz, natomiast w domu jednorodzinnym oszczędzamy na braku czynszu,
  • koszt mediów jest porównywalny (w przypadku paneli fotowoltaicznych mieszkańcy domu mogą trochę zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną oraz ogrzewane dzięki pompie ciepła),
  • mieszkańcy domu jednorodzinnego z reguły muszą się liczyć z większymi opłatami w postaci podatku za grunt,
  • mieszkańcy domu jednorodzinnego ponoszą większe wydatki związane z ewentualnymi naprawami oraz dochodzą koszty związane z ogrodem (jednak trzeba jeszcze raz przypomnieć, że odpada czynsz i w tym także fundusz remontowy).

Gdzie jest po prostu przyjemniej?

Naszym zdaniem odpowiedź na pytanie co jest lepsze dom czy mieszkanie jest praktycznie nie możliwa. Dom ma duże zalety w postaci własnego ogrodu oraz z reguły znacznie większej przestrzeni do życia. Z drugiej strony nie da się ukryć, że domy w znacznej większości przypadków są budowane poza granicami miasta. I to właśnie odległość od infrastruktury miejskiej dla niektórych jest barierą nie do przegryzienia. Dojazdy z dziećmi do szkoły, dojazdy do pracy, brak restauracji i przeróżnych punktów usługowych/rozrywkowych w zasięgu wzroku dla niektórych jest znaczącym minusem. Chociaż oczywiście niektórzy znacznie bardziej cenią sobie spokój i akurat ten aspekt uważają za zaletę.

Ciekawym zagadnieniem jest prestiż, otóż tutaj też ciężko jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest lepsze. Odnosimy wrażenie, że jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie własnego domu jednorodzinnego z ogrodem było znacznie bardziej porządne niż apartament w dobrej lokalizacji. Natomiast dzisiaj (przynajmniej patrząc na ceny nieruchomości) można mieć duże wątpliwości, które rozwiązanie jest bardziej porządne i prestiżowe.

Jak wiadomo, koszty budowy domu szkieletowego są naprawdę atrakcyjne w stosunku do zakupu mieszkania (nawet w przeciętnej lokalizacji). Dlatego naszym zdaniem dom szkieletowy lub nawet dom w tradycyjnej technologii to rozwiązanie, które może być naprawdę rozsądnym (a nawet ekonomicznym) rozwiązaniem dla każdego kto rozważa przeprowadzkę.

Decyzja w sporze dom vs mieszkanie to bardzo indywidualna sprawa i tak naprawdę bardzo wiele zależy od indywidualnych przyzwyczajeń oraz sytuacji życiowej, w której się znajdujemy. Inaczej na ten temat patrzy rodzina z dziećmi, inaczej singiel lub małżeństwo na emeryturze. Niebagatelne znaczenie ma rodzaj wykonywanej pracy i sposób w jaki do niej dojeżdżamy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne