Jakie są metody osuszania budynków? Jakie są przyczyny zalania pomieszczeń? Zapraszamy do zapoznania się z metodami osuszania budynku po zalaniu.
Przyczyn zalania może być wiele. Najczęściej jest to awaria sieci wodno-kanalizacyjnej lub niedrożność rynien. Czasami przyczyną zalania jest po prostu powódź. Bez różnicy jaka jest przyczyna zalania, po wstępnym uporaniu się z wodą należy zastosować odpowiednią metodę osuszania. Zawilgocone ściany są doskonałym środowiskiem rozwoju grzybów, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie domowników. Ponadto, długotrwałe zawilgocenie działa destrukcyjnie na ściany budynku. Duża ilość wilgoci znacząco wymaga odnowienia tynków, ponownego położenia gładzi gipsowych oraz malowania i wymiany podłogi. Zatem poza konsekwencjami zdrowotnymi domownicy, którzy zbagatelizują problem muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi związanymi z przeprowadzeniem niezbędnych prac remontowych.
Metody osuszania po zalaniu
Pierwszą naturalną metodą osuszania po zalaniu jest szerokie otworzenie okien. Niestety ta metoda jest nie wystarczająca. Nawet kilka miesięcy wietrzenia może nie wystarczyć.
Przygodę z osuszaniem można rozpocząć od zastosowania specjalnego urządzenia wpuszczającego gorące powietrze w mury oraz pod wierzchnią warstwę podłogi.
Do tego należy zastosować metody absorpcyjne. Specjalistyczne urządzenia potrafią skroplić wodę do zbiorników, jednocześnie wydmuchując parę wodną przez rury wentylacyjne. Moc urządzeń osuszających zależy od kabatury pomieszczenia oraz grubości zalanych ścian.
Kolejnym elementem w walce z wilogcią po zalaniu powinien być ozon, którego zadaniem jest dezynfekcja zapobiegająca rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii.
Samodzielna walka z utrzymującą się wilgocią po zalaniu potrafi być bardzo trudna. Jeśli zalanie jest poważne najlepiej skontaktować się z firmą dysponującą sprzętem do walki z wilgocią np. https://dry-service.pl/ . Poza wynajęciem specjalistycznego sprzętu możemy liczyć na fachowe doradztwo.