Łaźnie parowe

Sauna w domu do niedawna wydawać się mogła pomysłem ekstrawaganckim czy nieopłacalnym. Jednakże dzisiaj wybudowanie łaźni parowej w mieszkaniu czy ogrodzie nie stanowi już większego problemu. Na rynku istnieje sporo firm zajmujących się sprzedażą czy montażem takowych urządzeń, a ceny z roku na roku stają się coraz niższe. Jaki jednak rodzaj sauny okaże się w naszym przypadku najlepszy?

Sauna sucha czy mokra?

Tak zwane łaźnie parowe znane są od wieków. Już w starożytności odkryto ich wysokie właściwości lecznicze (usprawnienie pracy układu krążenia, polepszenie samopoczucia czy poprawa wyglądu naszej cery i skóry). Jednym z najchętniej i najczęściej wybieranych typów saun do montażu w domu jest sauna mokra, zwana również łaźnią rzymską. Po drugiej stronie mamy natomiast saunę suchą, określaną też jako fińską lub szwedzką, odrobinę mniej popularną w naszym kraju. Oba rodzaje różnią się, przede wszystkim, sposobem oddziaływania i wpływania na nasz organizm. Zaletą fińskiej sauny jest jej prosta budowa, co ułatwi jej montaż w domu – w środku małego pomieszczenia znajduje się piec, który odpowiada za ogrzewanie przestrzeni. Wilgotność powietrza w tej łaźni utrzymywać musi się na poziomie około 10%, a optymalna temperatura waha się od 85 do nawet 100 stopni Celsjusza. Sauna sucha zazwyczaj zbudowana jest z drewna, toteż umieścić możemy ją i w ogrodzie. Pobyt w niej nie powinien przekraczać 10-12 minut za jednym posiedzeniem.

Łaźnia rzymska, czyli sauna mokra opiera się na odwrotnym działaniu – wilgotność powinna sięgać w niej mniej więcej 40%. Przekroczenie tej granicy nie da nam lepszych efektów, a w trakcie częstszego korzystania z sauny w takich warunkach, może być niekorzystne dla zdrowia. Za utrzymanie specyficznych warunków wewnątrz odpowiada para wodna, która powstaje w momencie polewania rozżarzonych kamieni wodą. Temperatura w niej powinna oscylować pomiędzy 75-90 stopni Celsjusza. Poza tym, warto wyróżnić jeszcze sauny parowe czy ziołowe (obie to odmiany łaźni rzymskiej), ruską banię (łączy w sobie zalety sauny suchej i mokrej) oraz saunę kabinową w domu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne