Sauna w domu do niedawna wydawać się mogła pomysłem ekstrawaganckim czy nieopłacalnym. Jednakże dzisiaj wybudowanie łaźni parowej w mieszkaniu czy ogrodzie nie stanowi już większego problemu. Na rynku istnieje sporo firm zajmujących się sprzedażą czy montażem takowych urządzeń, a ceny z roku na roku stają się coraz niższe. Jaki jednak rodzaj sauny okaże się w naszym przypadku najlepszy?

Sauna sucha czy mokra?

Tak zwane łaźnie parowe znane są od wieków. Już w starożytności odkryto ich wysokie właściwości lecznicze (usprawnienie pracy układu krążenia, polepszenie samopoczucia czy poprawa wyglądu naszej cery i skóry). Jednym z najchętniej i najczęściej wybieranych typów saun do montażu w domu jest sauna mokra, zwana również łaźnią rzymską. Po drugiej stronie mamy natomiast saunę suchą, określaną też jako fińską lub szwedzką, odrobinę mniej popularną w naszym kraju. Oba rodzaje różnią się, przede wszystkim, sposobem oddziaływania i wpływania na nasz organizm. Zaletą fińskiej sauny jest jej prosta budowa, co ułatwi jej montaż w domu – w środku małego pomieszczenia znajduje się piec, który odpowiada za ogrzewanie przestrzeni. Wilgotność powietrza w tej łaźni utrzymywać musi się na poziomie około 10%, a optymalna temperatura waha się od 85 do nawet 100 stopni Celsjusza. Sauna sucha zazwyczaj zbudowana jest z drewna, toteż umieścić możemy ją i w ogrodzie. Pobyt w niej nie powinien przekraczać 10-12 minut za jednym posiedzeniem.

Łaźnia rzymska, czyli sauna mokra opiera się na odwrotnym działaniu – wilgotność powinna sięgać w niej mniej więcej 40%. Przekroczenie tej granicy nie da nam lepszych efektów, a w trakcie częstszego korzystania z sauny w takich warunkach, może być niekorzystne dla zdrowia. Za utrzymanie specyficznych warunków wewnątrz odpowiada para wodna, która powstaje w momencie polewania rozżarzonych kamieni wodą. Temperatura w niej powinna oscylować pomiędzy 75-90 stopni Celsjusza. Poza tym, warto wyróżnić jeszcze sauny parowe czy ziołowe (obie to odmiany łaźni rzymskiej), ruską banię (łączy w sobie zalety sauny suchej i mokrej) oraz saunę kabinową w domu.

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.