Ogród kojarzy nam się z bujną roślinnością, grillem oraz oczkiem wodnym. Dlatego też podczas tworzenia wstępnych projektów lub sezonowych renowacji, to właśnie im poświęcamy największą uwagę. Jednak warto pamiętać, że ogród to przede wszystkim natura, na którą składa się znacznie więcej elementów. Jednym z nich jest kamień – dzięki niemu zyskasz szansę na stworzenie niezapomnianych kompozycji, które nadadzą całej przestrzeni charakteru oraz oryginalności.
Wytyczaj nowe ścieżki
Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, ścieżki ułożone z naturalnych kamieni to strzał w dziesiątkę. Dzięki nim ogród zyskuje nieco bajkowego czaru, a Ty nie musisz przedzierać się przez nierówne zakątki. Wybierając odpowiedni rodzaj głazu, skup się przede wszystkim na tym, by miał on wielkość pozwalającą na równoczesne ustawienie obu stóp oraz by był możliwie jak najbardziej płaski. Dzięki temu nie tylko będzie Ci służył przez całe lata, ale również będzie praktyczny podczas codziennego przemierzania ścieżki. Powyższe wymagania spełnia przede wszystkim granit, jednak jest to dość drogi kruszec. Jeśli preferujesz tańszą alternatywę, postaw na piaskowiec.
Nowoczesny i elegancki sposób na wypełnienie pustych rabatek
Poza urokliwymi ścieżkami, kamień możemy również wykorzystać jako stylowe wypełnienie rabat. Tym sposobem cała przestrzeń będzie sprawiać wrażenie bardziej uporządkowanej. Aby mieć pewność, że wybrane kruszywo się sprawdzi, postaw na klasykę, którą w tym przypadku jest grys. Jest on produkowany z naturalnych kamieni, dlatego posiada ostre krawędzie. Choć jest niezwykle różnorodny, najlepiej będzie wybrać jednolite kamienie, takich jak na przykład grys biała Marianna. Nie tylko pięknie wygląda, ale jest też odporny na zmienne warunki atmosferyczne.
Ozdoby i dekoracje – martwa natura
Jednym z najpopularniejszych sposobów na ozdobienie ogrodowej przestrzeni jest inwestycja w tradycyjny skalniak. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w ogrodach o nierównej powierzchni – tym sposobem zaaranżujesz miejsce, które zazwyczaj jest najbardziej problematyczne. Podczas tworzenia kompozycji, dąż do jak najlepszego odwzorowania natury.
Jeśli jednak Twój ogród nie posiada wzniesienia, możesz usypać je samodzielnie. Pamiętaj, że skarpa musi mieć stosowne oparcie. Przechodząc do wyboru kamieni, dostosuj je do estetyki pozostałej części ogrodu. Całość rozpocznij od położenia największych okazów – postaw na klasyczne monolity do ogrodu. Potem możesz wybrać mniejsze kruszce. Planując zasadzenie wielu roślin, śmiało sięgnij po kamienie o odczynie obojętnym, jak na przykład łupek kwarcytowy.
Odpowiednio dobrane kamienie potrafią odmienić każdą przestrzeń i sprawić, że nawet najbardziej problematyczne miejsca staną się urokliwymi zakątkami – sprawdź wszystkie opcje i znajdź idealne dla swojej przestrzeni!