Sklejka szalunkowa to podstawowy produkt stosowany w budownictwie. W niniejszym artykule przedstawiamy co warto wiedzieć na temat sklejki i jak wybrać odpowiedni egzemplarz.
Sklejka szalunkowa
Sklejka szalunkowa jest wykorzystywana do szalunków (konstrukcji podtrzymujących strop). Poza jej głównym przeznaczeniem, jest wykorzystywana do tworzenia różnego rodzaju platform np. na rusztowaniach. Czasami jest pomocniczo wykorzystywana do tworzenia podjazdów, kontenerów lub nawet do wykończenia wnętrz.
Zazwyczaj jest wykonywana z drewna. Z reguły do produkcji sklejki wykorzystywana jest topola (sklejka topolowa) lub brzoza (sklejka topolowa). Jednak zdarzają się również egzemplarze wykonane z bardziej egzotycznych gatunków drzew. Jej szerokie zastosowanie wynika z dużej odporności na zginanie oraz z tego, że takowy produkt z bez problemu może być wykorzystywany wielokrotnie.
Kluczowe kwestie wpływające na jakość sklejki szalunkowej to jakość drewna wykorzystanego podczas produkcji oraz sposób klejenia. Często sprzedawane są tak zwane sklejki wodoodporne co oznacza, że został wykorzystany klej wodoodporny co jest przydatne w przypadku narażenia szalunków na wilgoć.
Jaką sklejkę wybrać?
Podczas wyboru sklejki szalunkowej kluczowe kwestie to jakość materiału, z którego została wykonana, wymiary sklejki oraz grubość. kwestii grubości z reguły wystarczająca jest płyta trójwarstowa. Oczywiście wymiary powinny być dopasowane do szalunków lub rusztowań, które planujemy rozłożyć na budowie. W kwestii jakości, należy uważać na sklejkę drugiego gatunku. Najwyższą jakość zapewnia sklejka pierwszego gatunku. Najlepiej, gdy dostarcza ją uznany na rynku producent sklejki.
Poza, powyższym kupując lub wypożyczając sklejkę szalunkową spotkamy się z różnymi rodzajami tj. sklejka suchotrwała, półodporna oraz wodoodporna. Należy mieć na uwadze, że suchotrwała może być użytkowana wyłącznie w suchych warunkach. Półodporna jest nieco lepiej znosi wilgoć, natomiast wodoodporna to jedyne sensowne rozwiązanie, które zachowuje swoje właściwości niezależnie od warunków związanych z ekspozycją na wilgoć.