Strona głównaBudownictwoRodzaje i funkcje okien w projektach nowoczesnych domów

Rodzaje i funkcje okien w projektach nowoczesnych domów

Jeszcze kilka dekad temu kluczową cechą domu była jego funkcjonalność. Obecnie, kiedy do wyboru mamy więcej opcji i rozwiązań, każdy detal może odgrywać pierwszoplanową rolę.  Doskonałym przykładem tego mogą być okna – kiedyś temat praktycznie pomijany, dzisiaj omawiany szeroko pod kątem walorów estetycznych i praktycznych. Najwyższa pora, by przyjrzeć się temu  bliżej.

Jeszcze całkiem niedawno okna nie różniły się od siebie zbyt wiele. Prostokątny kształt i biały kolor ramy. Jedyna wariacją zdawało się być zamawianie okien specjalnie pod wymiar. Obecnie okna występują już nie tylko w różnych kolorach, ale także kształtach. Pozwala to uzyskiwać ciekawe efekty wizualne, zwłaszcza w domach charakterze nowoczesnym.

Konstrukcja okien, które spotykamy na co dzień w zabudowach mieszkalnych, wykonane są zwykle z materiału PCW, drewna, czasami także z aluminium lub kompozytu. Obecnie każdy z tych materiałów jest na tyle solidny i wytrzymały, że zamiast zadawać pytanie ,,który materiał lepszy?” lepiej zastanowić się nad tym, który z nich bardziej odpowiada naszym gustom i stylowi domu.

Rodzaje okien
W nowoczesnym budownictwie spotkać można rozmaite podziały okien. Jednym z nich jest podział ze względu na kształt. W tej klasyfikacji można wymienić m.in.: okna trójkątne, skośne, z wycinkiem łuku, półkoliste, z łukiem wieloelementowym, a nawet w stylu arabskim.

Okna rozróżniamy także poprzez określenie kierunku i sposobu ich otwierania. I tak do wyboru mamy: okna podnośno-przesuwne, okna uchylno-przesuwne, okna z górnym panelem uchylnym lub okna z dolnym panelem stałym.

Funkcja okien we współczesnym budownictwie
Obecnie okna nie są już tylko prześwitem pokazującym mieszkańcom domu świat zewnętrzny. Przede wszystkim stanowią ważne źródło światła, mogą też być elementem designu domu. Tak popularne teraz http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow projekty domów   uwzględniające duże przeszklenia dodają budynkowi modernistycznego charakteru, z kolei mniejsze szyby w drewnianych okiennicach doskonale komponują się z rustykalnym stylem domu.

Materiały z których tworzy się dziś okna są na tyle szczelne, że nie należy się obawiać już o powstawanie mostków cieplnych. Wręcz przeciwnie – w domach energooszczędnych i w domach pasywnych okna są źródłem pozyskiwania energii cieplnej ze słońca.

Osoby, które od lat analizują trendy w architekturze domów jednorodzinnych zauważają, że ludzie pokochali  naturalne oświetlenie. Dlatego coraz częściej wybieramy okna duże. Co więcej, fakt, że chętniej wykorzystujemy przestrzenie poddaszowe powoduje, że wzrasta również zainteresowanie oknami dachowymi.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne