Strona głównaBudownictwoPosadzki betonowe i podłogi winylowe - porównanie

Posadzki betonowe i podłogi winylowe – porównanie

Podłoga z płytek winylowych czy posadzka betonowa? Przed takim wyborem staje wielu inwestorów. Oba rozwiązania doskonale sprawdzają się w różnych obiektach użyteczności publicznej – np. w placówkach edukacyjnych, placówkach służby zdrowia lub w biurach.

Jakie są najważniejsze zalety płytek winylowych? A jakie korzyści przynosi inwestycja w polerowaną posadzkę betonową? I które z tych rozwiązań jest lepsze?

Trwałość, odporność i konserwacja

Dla wielu inwestorów najważniejszą cechą posadzki jest jej trwałość. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest posadzka betonowa. Beton jest bowiem jednym z najtrwalszych materiałów stosowanych do wykonywania podłóg – odpornym na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Dobrze wykonana polerowana posadzka betonowa to gwarancja bezproblemowej eksploatacji nawet przez kilkadziesiąt lat. Winyl, choć jest materiałem trwałym, jest podatny na zarysowania i uszkodzenia np. przy kontakcie z ostrymi przedmiotami.

Płytki winylowe są całkowicie wodoodporne. W przypadku polerowanych posadzek betonowych takie właściwości można uzyskać dopiero po zastosowaniu uszczelniaczy powierzchniowych lub penetrujących. W przypadku ich niezastosowania beton jest podatny na działanie wilgoci i może ulegać korozji. Ta z kolei często prowadzi do degradacji posadzki i konieczności wykonania kosztownego remontu.

Jeżeli chodzi o codzienną konserwację i utrzymanie czystości to obu rozwiązaniom trudno cokolwiek zarzucić. Utrzymanie porządku i estetycznego wyglądu nie wymaga angażowania specjalistycznego sprzętu czy środków czystości. Zabiegi pielęgnacyjne nie są też czasochłonne.

Wpływ posadzki na środowisko naturalne

Wpływ na środowisko naturalne to ostatnio bardzo gorący temat. Zwiększająca się świadomość oraz coraz bardziej powszechna walka ze zmianami klimatu powodują, że wielu klientów wpływ na środowisko naturalne stawia bardzo wysoko na liście priorytetów. Jak w tym obszarze wypadają posadzki betonowe i podłogi winylowe?

W tej kategorii polerowane posadzki betonowe są niekwestionowanym zwycięzcą. Podłogi winylowe nie ulegają biodegradacji, a więc ich negatywny wpływ na środowisko naturalne jest znaczny. Dodatkowo mogą wydzielać niekorzystne dla zdrowia substancje – lotne związki organiczne.

Wygląd i estetyka

W kategorii zdania użytkowników są podzielone. Jedni są gorącymi zwolennikami podłóg wykonanych z płytek winylowych. Inni z kolei zdecydowanie preferują posadzki betonowe. Wiadomo, że z gustami się nie dyskutuje. Jednak warto znać argumenty obu stron.

Zwolennicy winylu przekonują, że na rynku dostępne są płytki o rozmaitych kształtach, kolorach i teksturach. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie praktycznie dowolnego wyglądu – począwszy od przytulnego i ciepłego, a skończywszy na industrialnym. W przypadku posadzek betonowych wybór nie jest aż tak duży. Należy jednak pamiętać, że podczas polerowania można uzyskać rozmaite efekty – od matowego aż po lustrzany. A stosowanie impregnatów pozwala na uzyskiwanie dowolnych kolorów.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy posadzką betonową a płytkami winylowymi nie jest łatwy. Oba rozwiązania mają liczne zalety i oba nie są pozbawione wad. Inwestorzy, dla których priorytetem jest trwałość powinni zainteresować się podłogami z polerowanego betonu. Jeżeli trwałość nie jest najważniejsza – wybór zależy wyłącznie od preferencji inwestora.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne