Wykopy i prace ziemne są nieodłączną częścią budowy nowego obiektu. Bez nich nie byłoby możliwe wzniesienie fundamentów, które są podstawą każdego budynku. Dlatego prace ziemne są tak ważne – fundamenty są gwarantem solidności konstrukcji. Należy dołożyć wszystkich starań, aby baza pod nie była jak najlepiej przygotowana, by ograniczyć możliwość osiadania lub przemakania fundamentów.
Od czego zacząć?
Aby mieć pewność, że wznoszona konstrukcja będzie wytrzymała i służyła przez wiele lat, warto zainwestować i wykonać odpowiednie badania gruntu przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac. Pozwoli to na określenie rodzaju gruntu, jak również miejsca i głębokości wykopów oraz parametrów fundamentów. W ten sposób można poznać również rzeczywiste warunki hydrologiczne, geotechniczne i geologiczne.
Następnie można przystąpić do zagospodarowania i organizacji terenu budowy. To oraz projekt budowlany wraz z koniecznymi pozwoleniami umożliwi rozpoczęcie właściwych prac ziemnych. Nawet jeśli nie są one ściśle związane ze wznoszeniem obiektów, podlegają przepisom Prawa Budowlanego. W przypadku zignorowania tego obowiązku trzeba liczyć się z koniecznością zalegalizowania robót, a nawet rozbiórką wznoszonego budynku.
Wykopy i prace ziemne na terenie budowy
Prace ziemne są jednym z pierwszych etapów budowy, nie licząc wykonania projektu. Muszą być one uwzględnione we wniosku o pozwolenie na budowę. Najczęściej są wykonywane za pomocą koparek lub innych maszyn budowlanych.
Pierwszym etapem jest niwelacja i przygotowanie podłoża. Obejmuje ono zdjęcie humusu. Warto go składować ze względu na zawarte w tej warstwie gruntu składniki odżywcze, które mogą okazać się przydatne przy późniejszych pracach ogrodowych.
Następnie można przejść do wykonania wykopów.
Rodzaje wykopów
Wyróżnia się trzy rodzaje wykopów:
- szerokoprzestrzenne, o szerokości dna większej niż 1,5 m,
- wąskoprzestrzenne, o szerokości mniejszej niż 1,5 m, charakterystyczne dla ław fundamentowych,
- jamiste, o szerokości dna mniejszej lub równej 1,5 m oraz oddzielonych skarpami o głębokości powyżej 1 m.
Bezpieczeństwo pracy
Teren budowy musi być odpowiednio zabezpieczony i ogrodzony. Należy mieć na uwadze, że wykopy mogą być niebezpieczne. Trzeba szczególnie dbać o bezpieczeństwo w przypadku, gdy wykopy są głębokie. Wykop powinien być zabezpieczony, tak by uniemożliwiał pracownikom i osobom postronnym wpadnięcie do środka.
Trzeba więc pamiętać, aby ściany wykopu były odpowiednio nachylone, w zależności od rodzaju gruntu. W celach bezpieczeństwa ich szerokość powinna być trzykrotnie większa niż jego głębokość. Inną formą zabezpieczenia jest szalunek, który zapobiega osuwaniu się ziemi. Tradycyjną formą szalunków są konstrukcje wykonane z desek, ale obecnie coraz częściej są one zastępowane szalunkami z drewnianych płyt, wodoodpornych sklejek lub elementów metalowych. Szalunki można stosować dla każdego rodzaju gruntów, ale szczególnie ważne są w przypadku gruntów sypkich, które mają większą tendencję do osuwania się.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykopach i robotach ziemnych, koniecznie zapoznaj się z tekstem Prace ziemne i wykopy na budowie – wszystko, co musisz wiedzieć.