Strona głównaBudownictwoJak dobrze wybrać projekt domu jednorodzinnego

Jak dobrze wybrać projekt domu jednorodzinnego

Wybór projektu domu jednorodzinnego jest zadaniem dość skomplikowanym, przede wszystkim ze względu na ogromna ilość gotowych projektów dostępnych na stronach pracowni projektowych. Wybierając projekt domu musimy kierować się wieloma kwestiami, które będą miały wpływ na późniejsze warunki mieszkania, czy też nawet na możliwość budowy danego domu. warto przyjrzeć się tutaj kilku istotnym sprawom w tym zakresie.

 

Mam już kupioną działkę. Co teraz?

Dla wszystkich tych, którzy działkę już mają kupioną, jedna niedobra informacja. Otóż nie można wybrać każdego projektu domu, chyba, że mamy naprawdę ogromną działkę. Ważnymi sprawami są tutaj kwestie takie jak:
• Lokalny plan zagospodarowania przestrzennego, który określa, jakiego rodzaju zabudowa jest dopuszczona na danym terenie.
• Wymiary posiadanej działki, gdyż każdy projekt ma obecnie dokładnie określone minimalne wymiary działki do budowy danego domu.

 

A jeśli nie mam jeszcze działki?

To w zasadzie można wybrać każdy projekt domu, bez względu na jego wymiary, aczkolwiek potem trzeba będzie dobrać odpowiednią działkę, z czym także może być kłopot. Najlepiej w tym przypadku wybrać kilka potencjalnych projektów i poszukać działki w interesującej nas okolicy, na których będzie można dane budynki wznieść.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu?
Przede wszystkim na kwestie możliwości wprowadzania w projekcie zmian. Jest to bardzo istotny szczegół. Zazwyczaj projekty z odpowiednią zgodą na wprowadzanie zmian są nieco droższe, niemniej jednak ten dodatkowy koszt pozwoli nam dopasować potencjalny projekt do naszych potrzeb. zawsze będziemy mogli prze aranżować powierzchnię poszczególnych pomieszczeń czy też ich funkcję, aby dom był bardziej dopasowany do naszych w danym zakresie potrzeb. PO prostu będziemy dzięki temu czuć się wygodnie.

 

Kwestie techniczne wyboru projektu domu.

Poza kwestiami związanymi z dopasowaniem budynku do działki, czy też zgodą na wprowadzanie zmian, warto także przyjrzeć się innym kwestiom. Najważniejszymi będą tutaj:
• Powierzchnia użytkowa budynku – warto dokładnie się zastanowić nad tym ile metrów przestrzeni będzie nam potrzeba do komfortowego mieszkania. Zbyt duże budynku powodują tylko dodatkowe koszty budowy i późniejszej eksploatacji. Jest to kwestia którą trzeba przeanalizować bardzo wnikliwie.
• Technologia budowy – możemy wybrać projekty domów drewnianych, modułowych, czy też tradycyjnych murowanych. Warto także zwrócić uwagę na to, jak dane warianty technologii budowy będą odróżniać się od siebie pod kątem zapotrzebowania energetycznego budynku. Jest to istotna kwestia związana z późniejszymi kosztami eksploatacji.
• Technologie wewnętrzne – warto także sprawdzić jakie dany projekt przewiduje technologie wewnętrzne. Chodzi nam o to, jakiego rodzaju będzie ogrzewanie? Czy przewidziane są panele słoneczne i fotowoltaiczne? Czy będziemy mieć rekuperację? Czy będzie w budynku klimatyzacja? Są to kwestie wpływające na nasz komfort podczas eksploatacji budynku.

 

Słowem zakończenia

Ostatecznie więc, trzeba tutaj powiedzieć, iż wybór projektu domu nie jest zadaniem łatwym i trzeba w trakcie jego realizacji zwracać uwagę na wiele szczegółów. W końcu chodzi o to, aby nasz nowy dom był zbudowany oszczędnie a jego koszty eksploatacji były jak najniższe. Musi także gwarantować nam wysokie poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dlatego nie warto wybierać projektu domu jednorodzinnego zbyt pochopnie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne