W zależności od naszych potrzeb ale i panującej mody wybieramy nasz wymarzony dom albo projekt, w oparciu o jaki dom powstanie. To, czy parterowy czy może z poddaszem użytkowym ma ogromne znaczenie teraz, ale i w przyszłości. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który będzie lepszy. Zależy to od wielu czynników, od liczby mieszkańców, ich upodobań, ich wieku, czy są w rodzinie osoby starsze. Często o wyborze decyduje plan zagospodarowania przestrzennego dla nowopowstających budynków.

W projektach gotowych więcej propozycji dotyczy nadal domów z poddaszem, gdzie zdecydowanie oddzielona jest przestrzeń wypoczynkowa od sypialni.

Przy budowie istotne są zwykle tez koszty związane z realizacja projektu, na które składają się poza bryłą i powierzchnią rozwiązania czy technologii wykonania, w tym domów energooszczędnych. Te tradycyjne są znacznie tańsze – prosta bryła, dach dwuspadowy to mniejsze koszty niż parterowy, duży dom z dachem o bardziej skomplikowanym projekcie (np. czterospadowym, z wykuszami, o znacznie większej powierzchni). Znaczenie ma tez to, czy doinwestujemy w piwnice, od rodzaju konstrukcji, stropu itd. W domach z poddaszem dojdą koszty schodów czy doświetlenia poddasza (np. oknami dachowymi). Przykładowe ceny nieruchomości jeśli chodzi o domy w Szczecinie można prześledzić na portalach agencji nieruchomości. Są tam domy i parterowe i z poddaszem, zwykle kilkuletnie. Niektórym inwestorom odpowiada zakup domu starszego, do generalnego remontu ale warto i tu liczyć się z niespodziankami i dodatkowymi kosztami, takie wydatki trudno zaplanować, wychodzi to w trakcie adaptacji.

Zatem co wybrać? Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Bez względu na to na jaki dom stawimy musimy wziąć pod uwagę wszelkie wady i zalety każdego z rozwiązań. Dom parterowy, bez barier w postaci schodów chociażby idealnie sprawdzi się dla rodzin z osobami starszymi. Należy liczyć się z tym, że większa bryła ograniczy przestrzeń ogrodową. Domy z poddaszem naturalnie oddzielają przestrzeń dzienna od strefy prywatnej, z sypialniami na piętrze. Zazwyczaj, przeglądając domy Szczecin na dole znajduje się salon z kuchnią, spiżarnią, strefą wypoczynkową i zejściem na taras, na górze rozmieszczone są sypialnie i spora łazienka, garderoba.

Jak widać trudno odpowiedzieć na pytanie jaki dom będzie lepszy, bardziej praktyczny, komfortowy. Przy wyborze warto pod uwagę wziąć wiele istotnych kwestii, myśleć o przyszłości.

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. Należy mieć to na uwadze zapoznając się z treścią.