Strona głównaBudownictwoDom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy czy z poddaszem?

W zależności od naszych potrzeb ale i panującej mody wybieramy nasz wymarzony dom albo projekt, w oparciu o jaki dom powstanie. To, czy parterowy czy może z poddaszem użytkowym ma ogromne znaczenie teraz, ale i w przyszłości. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który będzie lepszy. Zależy to od wielu czynników, od liczby mieszkańców, ich upodobań, ich wieku, czy są w rodzinie osoby starsze. Często o wyborze decyduje plan zagospodarowania przestrzennego dla nowopowstających budynków.

W projektach gotowych więcej propozycji dotyczy nadal domów z poddaszem, gdzie zdecydowanie oddzielona jest przestrzeń wypoczynkowa od sypialni.

Przy budowie istotne są zwykle tez koszty związane z realizacja projektu, na które składają się poza bryłą i powierzchnią rozwiązania czy technologii wykonania, w tym domów energooszczędnych. Te tradycyjne są znacznie tańsze – prosta bryła, dach dwuspadowy to mniejsze koszty niż parterowy, duży dom z dachem o bardziej skomplikowanym projekcie (np. czterospadowym, z wykuszami, o znacznie większej powierzchni). Znaczenie ma tez to, czy doinwestujemy w piwnice, od rodzaju konstrukcji, stropu itd. W domach z poddaszem dojdą koszty schodów czy doświetlenia poddasza (np. oknami dachowymi). Przykładowe ceny nieruchomości jeśli chodzi o domy w Szczecinie można prześledzić na portalach agencji nieruchomości. Są tam domy i parterowe i z poddaszem, zwykle kilkuletnie. Niektórym inwestorom odpowiada zakup domu starszego, do generalnego remontu ale warto i tu liczyć się z niespodziankami i dodatkowymi kosztami, takie wydatki trudno zaplanować, wychodzi to w trakcie adaptacji.

Zatem co wybrać? Dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?

Bez względu na to na jaki dom stawimy musimy wziąć pod uwagę wszelkie wady i zalety każdego z rozwiązań. Dom parterowy, bez barier w postaci schodów chociażby idealnie sprawdzi się dla rodzin z osobami starszymi. Należy liczyć się z tym, że większa bryła ograniczy przestrzeń ogrodową. Domy z poddaszem naturalnie oddzielają przestrzeń dzienna od strefy prywatnej, z sypialniami na piętrze. Zazwyczaj, przeglądając domy Szczecin na dole znajduje się salon z kuchnią, spiżarnią, strefą wypoczynkową i zejściem na taras, na górze rozmieszczone są sypialnie i spora łazienka, garderoba.

Jak widać trudno odpowiedzieć na pytanie jaki dom będzie lepszy, bardziej praktyczny, komfortowy. Przy wyborze warto pod uwagę wziąć wiele istotnych kwestii, myśleć o przyszłości.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne